FlyingChanel

FlyingChanel

Csillagok, csillagok...

Látogatás az Urania Sternwarte tornyába

2017. március 14. - FlyingChanel

Az egyszeri turista a Bahnhofstrasse üzletei között csak a meseszép kirakatokat veszi észre, a profibbak a tetőtéri bárokra és rejtett éttermekre is rátalálnak, míg a megszállott felfedezők akár még egy csillagvizsgálót is találhatnak a város közepén. Mindig is furdalta az oldalamat a belvárosban sétálva, hogy mi az a türkizben pompázó magas torony és hogyan is lehet oda feljutni - szóval így kerültünk az Urania Sternwarte egyik csillagászati előadására.

urania.JPG

Az Urania Sternwarte egy szomszédos tetőtéri kávézóból

Az Urania Sternwarte, azaz a csillagvizsgáló a Bahnhofstrasse fölé magasodva nem csak éjszaka, de nappal is mesés kilátást biztosít. Persze a világ egyik leghíresebb utcája mellett a bel- és óváros szépségeit is megfigyelhetjük, az egyetem impozáns épületében is gyönyörködhetünk, a tóra is ráláthatunk, sőt még a Prime Tower csillogó tornya sem marad ki. Már magáért a körpanorámáért megéri meghódítani a csillagvizsgálót, de persze a 10. emeleten lévő Jules Verne bár koktéljai és a csillagászati kiselőadás is fokozza az élményt. A bejutás persze kalandos, mert először is tudnunk kell, hogy a magas torony a belváros közepén bizony egy csillagvizsgáló. Meglepő módon tucatnyi zürichi ismerősöm még csak nem is hallott erről a különleges épületről, szóval lehet, hogy a helyiek furcsán néznek majd ránk, ha útbaigazítást kérünk. Az szám alatt található torony feljárója igencsak el van rejtve, ám a lábánál található étterem falait figyelve a jellegzetes kék táblácskák jelzik, hogy itt bizony más látnivaló is van. Az udvarszerű részre betévedve kezdődik az izgalmas rész, mert az lifthez vezető ajtót nem lehet csak úgy egyszerűen kinyitni. Ha szerencsések vagyunk, az épületben dolgozók beengednek bennünket és megengedik, hogy a lépcsőn várakozzunk, míg rosszabb esetben a nyitás előtt 10-15 perccel érkező ,,ajtónállóra" kell várnunk. Ezután egy viszonylag picike liftben 10 emeletnyi utazás következik és már a bárhoz is értünk. Itt egy csigalépcsőn kell menni még egy picit felfelé, ahol lecsaphatunk a jegyünkre és a jegypénztáros mögötti ajtón már be is juthatunk a csillagvizsgálóba.

urania2.jpg

A csillagvizsgáló belülről

 

1907 óta áll a város közepén a csillagvizsgáló tornya, melynek ajtaja szerencsére nyitva áll az egyszerű halandók előtt is. Persze ha nagyon vágynák valami különleges élményre, akkor 500 frankért ki is bérelhetjük a helyet, ahol 40 fő kényelmesen elfér. Az 1907 június 15-én megnyitott csillagvizsgáló azonban a 15 frankos belépőért cserébe  minden csütörtök, péntek és szombat este felkereshető. Nyáron 21.00-tól 22.30-ig tart a program, míg a téli időszakban 20.00 és 21.30 között gyönyörködhetünk a látványban. Sőt a hónap első vasárnapján különleges programmal készülnek a gyereknek, így ilyenkor 15, 16 és 17 órakor ingyenes előadás várja a 6 év feletti gyerkőcöket. A 15 frankos belépőkre, mint már korábban írtam, érdemes korán lecsapni, mert a 40 fős létszám hamar összejön még hétköznap este is. 12-16 év között és diákigazolvánnyal 10 frank, 6 és 11 év között 5 frank, 6 év alatt pedig ingyenes a belépés. Személy szerint nem gondolom, hogy a legkisebbek élveznék a kb másfél órás kiselőadást, mely során amúgy mindenki belekukkanthat a spéci távcsövekbe és meglesheti a galaxis rejtelmeit. Ha az 50 méter magas torony, a 30 centis objektív, a 12 tonnás monstrum és az 5 méter hosszú látcső nem is nyűgözne le bennünket, a minimális némettudással (és józan paraszti ésszel) is érthető német előadás (angolul csak privát vezetés lehetséges), a számítógépes illusztrációk, a havi különlegességek biztosan levesznek minket a lábunkról. A másfél órás kiselőadás közben több témát is érint az előadó, aki mindig kivárja, hogy mindenki megnézhesse élőben is, hogy miről volt szó és még a kérdésekre is készségesen válaszolnak. A 2017-es év során márciusban a Vénusz és a Mars látható. Áprilisban és májusban a Marsot és a Jupitert tekinthetik meg a látogatók. Júniusban a Jupiter mellett a Szaturnusz is megfigyelhető lesz, míg júliusban a Merkúrt is megszemlélhetjük (07.05. és 25. között). Augusztusban a Jupiter, a Szaturnusz és a Neptunusz (08.17-től) tekinthető meg, míg szeptemberben a Szaturnusz, az Uránusz (09.08-tól) és a Neptunusz a fő program. Októberben, novemberben és decemberben az Uránusz és a Neptunusz a fő téma. Persze a fent említett témák mellett az éppen aktuális egyéb csillagászati topikról is hallhatunk, a Hold fázisait is megfigyelhetjük, de a csillagképekről, kozmikus ködökről, feketelyukakról is hallhatunk érdekességeket. Egyszóval remek program lehet a csillagvizsgáló felfedezése, hogy egy hetet töltünk legalább Zürichben vagy ha egy nagyon intenzív miniprogramot szerveznénk magunknak a városban.

Cím: Uraniastrasse 9, 8001 Zürich
Weboldal: www.urania-sternwarte.ch
Belépő (felnőtteknek): 15 Frank

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://flyingchanel.blog.hu/api/trackback/id/tr6912337685

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása